Stezkou rodu Rothschildů

Rothshildové - prohlídkový okruh 2

Prohlídkový okruh 2 na kole

Import trasy ve formátu KML
Import trasy ve formátu GPX

Portrét Louise Rothschilda

Portrét Louise RothschildaLouis Nathaniel von Rothschild (1882 – 1955), poslední důležitý představitel vídeňské větve Rothschildů. Bylo mu dvacet devět, když jeho otec Albert krátce před vypuknutím první světové války zemřel. Rakouská větev Rothschildů soustředila veškerou pravomoc do rukou jediného člověka. Zatímco se tedy Louisovi bratři Alfons a Evžen plně věnovali svým vznešeným zálibám, Louis se ujal kormidla veškerých Rothschildovských záležitostí ve střední Evropě.

Staré foto Vítkovic

Staré foto VítkovicKolem Vítkovických železáren se děly velmi paradoxní události. Po uchvácení Československa německé vojsko Vítkovice dokonce okupovalo. Němečtí právníci ale věděli, že mezi nimi a zákonným vlastnictvím stále stoji britská vlajka i mezinárodní právo. Berlín zuřil. Berlín vyhrožoval. Do hry vstoupil Himler, ale ani on nepochodil. Rothschildovi bratři však nekompromisně trvali na svých podmínkách, totiž že veškerý řádový majetek Rothschildů v Rakousku vymění za Louisovu bezpečnost, ale kontrolu nad Vítkovicemi postoupí až po Louisově propuštění a za tři miliony liber. Několik dni poté přistál Louis ve Švýcarsku. Docela dobrý obchod, ne?

Foto Hitlera a Göringa

Foto Hitlera a GöringaAni Napoleon, Bismarck, Hitler, Göring, či Himler, nedokázali Rothschildy přelstít. Göring, i když nikoli největší, byl bezpochyby nejtěžší protivník klanu. Ani jemu se však nevedlo o nic lépe. Říšský maršál musel ustoupit.

Foto baronky Hildy

Foto baronky HildyManželka barona Louise Rothschilda, rozená hraběnka Hilda von Auerspergová, se kterou se v roce 1946 oženil.

Farma ve Vermontu

Farma ve VermontuFarma v East Barnard ve Vermontu. Baronka Hilda vybudovala na pozemku překrásnou zahradu a k tomu něco, čím si Louis nikdy nebyl jistý, zda by o to vůbec stál: rodinu a domov. A Louisovi se to líbilo. Před nacisty z Evropy odešel do amerického Vermontu, kde nalezl rodinu, nový domov a přátele mezi obyčejnými lidmi v obci East Barnard. Ti lidé ho měli rádi, a jak s překvapením zjistil, které měl rád i on. Tady byl snad poprvé v životě opravdu šťastný. V posledních letech života tu dokonce s manželkou Hildou pořádali venkovské veselice pod širým nebem a baron na nich tančil čtverylku se stejně rozvážnou grácií, s níž kdysi na vídeňském parketu vytáčel valčík.

Nathan Rothschild a Ing. Hromek

Nathan Rothschild a Ing. HromekNathan Rothschild, člen londýnské větve rodu, během návštěvy Vítkovic v roce 1993. Tehdejší ředitel Vítkovic Ing. Hromek, na snímku vlevo, který schůzku inicioval, poté přijal pozvání do Londýna.

Foto Geoffreyho Rothschilda s manželkou a panem Sládkem

Foto Geoffreyho Rothschilda s manželkou a panem SládkemFotografie z návštěvy zámky v Šilheřovicích v roce 2009. Na snímku zleva: Geoffreyho manželka Anna Luponti, matka Carly Bruni, manželky bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, pan Karel Sládek, který pamatuje služby u Alfonse Rothschilda a Geoffrey R. Hoguet, vnuk Alfonse Rothschilda.